Požari u domaćinstvu
Kako sprečiti požar u domaćinstvu?
-
Uvek održavajte ispravnim električne instalacije u vašem domu i redovno ih kontrolišite.
-
Ako dođe do pregrejavanja elektro instalacija i provodnika, prekidača ili uređaja odmah prekinite napajanje električnom energijom i potražite savet stručnog lica.
-
Ne preopterećujte produžne kablove prevelikim brojem uključenih aparata prejake snage, a višenamenske utičnice koristite samo za priključak malih potrošača (tv, radio, antene i sl.).
-
Iz podruma, garaža, tavana i sl. uklonite sve nepotrebne zapaljive stvari poput časopisa, kutija od farbi, razređivača, starog nameštaja i garderobe. Redovno uklanjajte paučinu, naročito u tavanskom prostoru oko dimnjaka.
-
Ne skladištite zapaljive stvari u blizini rasvete. Koristite štedljive sijalice i neka vaše sijalice sa užarenim vlaknom uvek imaju mehaničku zaštitu- kuglu.
-
Neugašeni opušak cigarete nikada nemojte bacati kroz prozor ili sa terase.
Električni uređaji u domaćinstvu
-
Grejne aparate (grejalice, peći i sl.) držite na propisanom odstojanju od drugih predmeta, najmanje jedan metar.
-
Ne ostavljajte šporet uključen bez nadzora i vodite računa da se u njegovoj ne nalaze zavese, kuhinjske krpe, druge tkanine i slične, lako zapaljive materije.
-
Ako kraće boravite van stana ne ostavljajte uključenim šporet i ostale električne uređaje (grejalice, peći i sl.).
-
Ako ćete duže biti odsutni obavezno isključite iz utičnica sve električne uređaje i zatvorite plin na glavnom priključnom ventilu.
-
U slučaju prekida napajanja objekta električnom energijom, uvek proverite da li su električni aparati za domaćinstvo ugašeni (šporet, pegla, grejalica, rešo i sl.).
-
Ne koristite grejna tela na gas ili sa otvorenim plamenom (kamine) u prostorijama koje imaju slabu ventilaciju.
Plinska (TNG) boca u domaćinstvu
-
Boce kupujte/punite isključivo kod ovlašćenih distributera, firmi koje se specijalno time bave. Boce i oprema koja se koristi mora biti atestirana i sertifikovana.
-
U prostoriji u kojoj se nalazi trošilo za kuvanje i grejanje može se držati samo jedna boca kapaciteta do 10 kg gasa.
-
Ne držite boce na mestima gde postoji mogućnost njihovog zagrevanja (iznad 40 ºС), u podrumskim prostorijama, prostorijama koje služe za spavanje, zajedničkim prostorijama, prostorijama koje su niže od nivoa okolnog terena, kao i u stepenišnom prostoru.
-
Prazne i pune boce se isto tretiraju - jednako su opasne.
-
Provera propusnosti boce, trošila i instalacije je jako važna, redovno održavanje od strane ovlašćenog servisera je neophodno.
-
Do eksplozije dolazi najčešće jer gas negde curi. Po mirisu i gorkom ukusu možete znati da negde curi gas.
-
Gas u izvornom stanju nema miris ali se namerno dodaje u procesu proizvodnje da ljudi mogu osetiti da tu nešto nije u redu.
-
Ako gas curi najbolje je zavrnuti ventil, provetriti prostoriju i ne paliti svetlo.
Oprema za zaštitu od požara
-
Protivpožarna stepeništa i prolaze redovno čistite i obavezno održavajte prohodnim
-
Redovno kontrolišite vatrogasnu opremu: protivpožarne aparate, hidrante, sistem za dojavu požara (ukoliko ga posedujete) i održavajte ih u ispravnom stanju.
-
Naučite da pravilno koristite (aktivirate) protivpožarni aparat i obučite sve ukućane za to jer u slučaju požara nećete imati vremena da čitate uputstvo za upotrebu na nalepnici aparata.
Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima.