Ako u toku noći primetite požar, a nemate alarm za slučaj opasnosti, izađite na prozor ili u hodnik i vičite „Požar“ kako biste razbudili ukućane i komšije. Pozovite broj 193 dajući konkretne podatke o lokaciji požara, adresu, sprat, broj stana. Dojava mora biti kratka i jasna.
*Ne oslanjajte se na pomisao da su drugi već obavestili vatrogasce.
Kako da reagujem u slučaju požara?
-
Ako je požar manjeg obima, pokušajte gašenje.
-
Pristupite gašenju početnog požara jedino ako ste se uverili da tim postupkom ne ugrožavate ni svoj ni tuđi život.
-
Obavezno zaštitite sve otkrivene delove tela.
-
Gasite u pognutom položaju na tri koraka od požara.
-
Izbegavajte udisanje produkata sagorevanja jer su oni veoma otrovni i u većini slučajeva izazivaju gušenje ili trovanje.
-
Ukoliko niste direktno ugroženi požarom, najbolje je da ostanete iza zatvorenih vrata stana.
-
U slučaju da dim počne da prodire oko vrata natopite peškire i krpe vodom, stavite ih oko štokova i ispred vrata kako biste sprečili prodor dima u stan.
-
Ako je spoljašnji vazduh čist, izađite na terasu zatvarajući balkonska vrata za sobom i sačekajte da vatrogasci-spasioci završe gašenje požara, jer ste u stanu najbezbedniji.
-
Ukoliko je požar zahvatio samo jednu prostoriju vašeg stana zatvorite vrata te prostorije, isključite električnu energiju i evakuišite ukućane.
Evakuacija-Spasavanje ima prednost nad gašenjem
-
Ako je požar većeg obima, napustite stan zatvarajući sva vrata za sobom. U suprotnom će, zbog dotoka svežeg vazduha, požar brzo zahvatiti ceo stan.
-
Prilikom evakuacije važno je da se svi ukućani okupe u istoj prostoriji jer postoji mogućnost da se deca zbog straha sakriju. Mesta gde se deca najčešće sakriju su ormari, iza vrata, ispod kreveta ili prekrivača.
-
Tek kada su svi na broju krenite ka izlazu, pod uslovom da to možete učiniti na bezbedan način.
-
U slučaju požara neki kućni ljubimci postaju razdraženi i samim tim neposlušni odnosno teški za saradnju. Tada se može izgubiti dragoceno vreme na njihovo spašavanja (što deca najčešće rade). Ukoliko dodje do ovakvih situacija, najbolje je dopustiti da se sami spasavaju, što će možda oni i bolje uraditi uz pomoć svog životinjskog instikta.
-
Spremite se za susret sa gustim dimom i vrelinom.
-
Ako imate vremena obujte cipele sa debljim đonom, obucite kaput i vežite krpe i peškire natopljene vodom preko nosa i usta.
Povratak u dom
-
Možete se vratiti u prostorije koje su bile zahvaćene požarom tek nakon što ih dobro provetrite. Obično je potrebno nekoliko časova za ventilaciju.
-
Po pitanju povratka u stanove obavezno se konsultujte sa nadležnim službama zbog postojanja mogućnosti skrivenih opasnosti.
-
Budite oprezni i sa korišćenjem hrane koja je bila u dodiru sa dimom i otrovnim gasovima – vrlo je moguće da je oštećena i da više nije za upotrebu.